10 nedelja trudnoće

10. nedelja trudnoće

Autor: dr Pilar Svetlana
Ja sam dr Svetlana Pilar, specijalista pedijatrije. Osim iz oblasti pedijatrije, iza sebe imam i iskustvo rada iz oblasti opšte i urgentne medicine. Moja želja i cilj jesu da ponudim znanje svakome ko želi da nauči nešto više o porodičnom zdravlju i zdravom odrastanju.

Deseta nedelja trudnoće je zaista velika prekretnica! Tvoja beba prestaje da bude embrion i postaje fetus. Ovo znači da se organogeneza završava, odnosno, “građevinski radovi” na putu od embriona ka malom formiranom biću se privode kraju. Svakako da je dug put rasta i razvoja onoga što je stvoreno još pred vama, pre nego što će tvoja beba biti spremna da ugleda svetlost dana. 

Tvoja beba u 10. nedelji trudnoće

Tvoja beba je veličine jagode, dugačka oko 3-4 cm i teška približno 4-6 g! Iako i dalje majušna, ona već poseduje prepoznatljive ljudske karakteristike. U ovoj nedelji, akcenat je na rastu i razvoju nervnog sistema i udova.

Razvoj mozga i nervnog sistema

Bebina glava poprima okruglast oblik, iako je čeoni deo i dalje izbočen, i čini praktično polovinu njenog tela. U kičmenoj moždini se velikom brzinom stvaraju sinapse tj. veze između nervih ćelija što omogućava bebi da sve više pokreće svoje ručice i nožice. Moglo bi se reći da tvoja beba “vežba” za trenutak kada ćeš prvi put osetiti ono čuveno “udaranje” iz stomaka.

Crte bebinog lica postaju sve definisanije, iako će kapci ostati zatvoreni barem još naredne dve nedelje. Pupoljci zuba u bebinim desnima se povezuju sa kostima vilice. Iako je retka pojava, nije začuđujuće da se beba rodi sa jednim ili dva zuba jer su se oni formirali još u maminom stomaku.

Razvoj udova

Ovaj period obeležava ubrzan razvoj kosti i hrskavice te usled toga zglobovi poprimaju svoj prepoznatljiv izgled i usavršavaju svoju funkciju. Zahvaljujući tome, beba može sve intenzivnije da se kreće i pomera. U ovoj nedelji se pojavljuju i nokti na vrhovima bebinih prstiju.

 

fetus u 10. nedelji trudnoće

 

Razvoj ostalih organa

Organi za varenje počinju da stvaraju enzime za varenje i sluz. Bubrezi počinju da proizvode veće količine urina. Ukoliko nosiš dečaka, začeci polnih žlezda će početi da stvaraju testosteron.

Dok tvoja beba “uveliko radi”, ni tvoje telo ne miruje. U ovoj nedelji stomak će verovatno  početi lagano da ti se zaobljava, iako ćeš ovu promenu verovatno primetiti samo ti. Možda je još rano za trudničku garderobu, ali to svakako ne znači da ne treba da ti bude udobno. Ako nisi znala, u prvoj trudnoći se stomačić obično tek kasnije vidi jer su stomačni mišići zategnutiji, nego kad su već izneli jednu trudnoću.

 

U desetoj nedelji trudnoće, većina trudnica oseti stabilizaciju do sada pomenutih simptoma, uz pojavu nekog novog tu i tamo. Ukoliko patiš od mučnina, ovo je verovatno najgore što si se do sad osećala jer su vrednosti hormona hCG i estrogena trenutno na svom vrhuncu. Dobra vest je da će se situacija poboljšati za koju nedelju. Pojačano lučenje pljuvačke je novina koju možeš osetiti, naročito dok traje mučnina. Kroz tvoje vene trenutno pumpa 30-50% više krvi, ali u određenim trenucima cirkulacija kroz mozak je slabija zbog prilagođavanja krvotoka, te možeš osetiti izrazitu vrtoglavicu. U vezi sa povećanim prilivom krvi je i pojava izraženosti vena prvo na grudnom košu i trbuhu, a zatim na rukama i nogama. Kasnije može doći i do pojave proširenih vena na donjim ekstremitetima koja se nakon porođaja uglavnom povuku. Izražen beličast vaginalni sekret ne treba da te iznenadi jer je to sasvim normalna, iako ne tako prijatna pojava. Ukoliko postane neprijatnog mirisa ili poprimi neku boju, javi se lekaru. Jedna od novina je i pojava bola u donjem delu trbuha kao posledice rastezanja okruglog materičnog ligamenta usled rasta materice. On je svakako izraženiji ukoliko nosiš blizance. Svakako da i dalje mogu biti prisutni: nadutost, gorušica, zatvor, umor, glavobolje, a i da ne zaboravimo nezgodne promene raspoloženja.

Saveti za 10. nedelju trudnoće

Podsetiću te na neke od preporuka za ovu nedelju koje smo već ranije naveli, u skladu sa onim što je najaktuelnije za ovu nedelju.

 

Pravilna ishrana sa prenatalnim vitaminima i uz adekvatan unos tečnosti će ti pomoći u ublažavanju većine tegoba i da održiš koliko-toliko stabilan nivo energije. Iskombinuj fizičku aktivnost i vreme za odmor onako kako najviše odgovara tvom ličnom ritmu i potrebama. Ne zaboravi da kroz komunikaciju sa partnerom, porodicom i prijateljima možeš dobiti emocionalnu podršku koja će ti možda biti potrebna u ovom izazovnom periodu.

 

Nakon navršene desete nedelje trudnoće vreme je da razmišljaš prenatalnim testovima koji pomažu da se utvrdi rizik, ali i postojanje određenih urođenih anomalija kod ploda. Postoje neinvazivni i invazivni prenatalni testovi i najbolje je da se posavetuješ sa svojim lekarom o tome koje i kada trebaš obaviti.

Neinvazivni prenatalni test kojim se analizira genetski materijal (DNK) bebe iz uzorka majčine krvi se može najranije uraditi, nakon navršene 10. nedelje trudnoće i služi za utvrđivanje prisustva pojedinih genetskih anomalija u ranoj trudnoći.

Tripl test je neinvazivan test koji se radi 10-15. nedelje trudnoće i procenjuje rizik od pojedinih genetskih anomalija izračunavanjem statističke verovatnoće na osnovu parametara iz majčine krvi i ultrazvučnog nalaza tzv. nuhalne translucence (debljina vratnog nabora) na ultrazvučnom nalazu bebe.

Biopsija horionskih čupica (radi se 10-13. nedelje trudnoće) i amniocenteza (radi se 15-20. nedelje trudnoće) su invazivni prenatalni testovi kojima se uzima uzorak placentalnih ćelija, odnosno, amnionske tečnosti čijom analizom se utvrđuje prisustvo pojedinih genetskih anomalija u ranoj trudnoći. S obzirom da su ovi testovi invazivni i stresni za trudnicu, rade se samo u slučajevima gde postoji povećan rizik od rođenja deteta sa genetskim anomalijama.

 

Trudnoća je izazovan period za svaku ženu. Važno je da ne prestaneš da brineš o sebi, da pratiš preporuke koje si dobila još na početku trudnoće i da se ne ustručavaš da postavljaš pitanja svom lekaru. Održi pozitivan stav, uzmi predah kada god je to moguće i seti se da si svakom nedeljom korak bliže trenutku kada ćeš upoznati svoju bebu.