12 nedelja trudnoće

12. nedelja trudnoće

Autor: dr Pilar Svetlana
Ja sam dr Svetlana Pilar, specijalista pedijatrije. Osim iz oblasti pedijatrije, iza sebe imam i iskustvo rada iz oblasti opšte i urgentne medicine. Moja želja i cilj jesu da ponudim znanje svakome ko želi da nauči nešto više o porodičnom zdravlju i zdravom odrastanju.

Dvanaesta nedelja trudnoće je velika prekretnica kako za mamu, tako i za bebu jer se njenim završetkom završava i prvo tromesečje. Period koji sledi doneće olakšanje tegoba prisutnih od početka trudnoće, dok će uzbuđenje zbog sve vidljivijeg napretka bebe neminovno rasti.

Tvoja beba u 12. nedelji trudnoće

Tvoja beba je veličine šljive, dugačka oko 5-6 cm i teška približno 14 g! Formiranje organskih sistema je praktično završeno, ostale su samo finesse. Beba sada ulazi u fazu intenzivnog rasta i razvoja, gde će organski sistemi nastaviti da sazrevaju sve do momenta rođenja.

U ovoj fazi bebino lice i telo stiče sve ljudskije obrise. Oči i uši su gotovo na svom konačnom mestu, a primećuje se i izraženija forma nosa i vilice. Ruke i noge su duže, pokretljivije i savijaju se, a prsti više nisu spojeni kožicom i prisutni su začeci noktiju.

 

fetus u 12 nedelji trudnoće

 

Refleksi postaju sve aktivniji, pa beba može reagovati na spoljašnje nadražaje, iako ti to još uvek ne osećaš. Organi takođe imaju neke novine. Bebina kostna srž počela je da proizvodi bela krvna zrnca, koja su osnov budućeg imunog sistema. Creva, koja su do sad delimično bila smeštena u pupčanoj vrpci, polako se premeštaju u trbušnu duplju.Tvoja beba je počela i da guta amnionsku tečnost i da ispušta urin u nju. Ne zvuči možda baš lepo, ali ove promene predstavljaju važnu etapu fiziološkog sazrevanja.

Tvoje telo u 12. nedelji trudnoće

Ulaskom u drugo tromesečje, tvoje telo će početi da prolazi kroz sve intenzivnije promene. Materica je već počela da se izdiže iz karlice ka trbušnoj duplji, zbog čega će zaobljivanje tvog stomaka postajati sve upadljivije. Svakako da tu mogu postojati velike individualne razlike zavisno od telesne konstitucije, aktivnog bavljenja sportom i koja je trudnoća po redu.

Zahvaljujući tome što posteljica preuzima dominantnu ulogu u lučenju hormona, polako dolazi do smanjenja ranih simptoma trudnoće kao što su mučnina, osetljivost grudi i umor. Međutim, vrlo je verovatno da će ih nadomestiti neki novi jer hormoni nisu nestali, samo se “fabrika” preselila na novo mesto. Možeš očekivati gorušicu, nadutost, vrtoglavice (što zbog niskog krvnog pritiska ili nižeg šećera u krvi), glavobolje (uglavnom zbog hormonskih varijacija, dehidracije, pada šećera u krvi, nesanice, stresa), učestalo mokrenje, pojačan vaginalni sekret, pa čak i tačkasto krvarenje. Ovaj “nov balans” hormona može uticati i na tvoj libido, i to u oba smera. Ako u početku nisi imala želju za intimnim odnosima jer si se osećala loše, to se sad može promeniti. Obrnuta situacija je takođe moguća. Sasvim je normalno da seksualna želja varira tokom trudnoće. Važno je da znaš da postoje i drugi načini da sa partnerom održiš bliskost i povezanost.

Tačkasto, blago krvarenje je bezazlena pojava u trudnoći, iako je zabrinjavajuća, da ne kažem uznemirujuća za mnoge trudnice. Ono se ponekad spontano javlja jer je grlić materiće osetljiviji u trudnoći, a može se desiti i nakon odnosa. Svakako ovo spomeni tvom lekaru na narednoj kontroli, a ukoliko krvarenje postane obilnije, praćeno bolovima i grčevima lekaru se treba javiti odmah.

Dobra vest je da se ulaskom u drugo tromesečje i daljim napredovanjem trudnoće, učestalost spontanog pobačaja značajno smanjuje. Kada ste jednom čuli bebine otkucaje srca na ultrazvuku, šansa za neki naknadni loš ishod je mala.

Saveti za 12. nedelju trudnoće

Ulaskom u drugo tromesečje konačno ćeš početi da se osećaš bolje. Vratiće ti se apetit, a sa njim i energija. Prema tome, ako do sada nisu uspela da uključiš neku vrstu fizičke aktivnosti u svoj raspored, sada je vreme za to. Poželjno je uvek prethodno konsultovati se sa lekarom da znaš da li postoje neke restrikcije u tvom slučaju. Pravilna ishrana uz san i odmor su nezamenjivi, te zato treba da ti budu pri vrhu prioriteta, makar sad u trudnoći, jer je bebi neophodan stabilan priliv nutrijenata. Voda je uvek najbolje piće za tebe, a hidracija u trudnoći je vrlo važna za prevenciju zatvora i mokraćnih infekcija, naročito u letnjim danima, kada se više znojiš. Ne zaboravi da dodatno neguješ kožu, naročito na mestima gde najviše trpi zbog istezanja, jer je to jedini način da pokušaš da sprečiš pojavu strija. Sada je poslednji trenutak da se na vreme uhvatiš u koštac sa ovim problemom.

Ukoliko još niste saopštili lepe vesti o trudnoći svojim najbližima, ili možda široj porodici, vreme je da se ti i tvoj partner opustite i obradujete familiju i prijatelje.

Avantura se nastavlja dalje! Povratka nema, jer je trudnoća najčudesnija vožnja sa kartom u jednom smeru!