3. nedelja trudnoće
Treća nedelja trudnoće predstavlja ključni trenutak u kojem dolazi do začeća i početka ranog embrionalnog razvoja. Iako možda još uvek nisi svesna promene, u tebi se odvijaju složeni biološki procesi koji postavljaju temelje za nastanak i rast tvoje buduće bebe.
Tvoja beba u 3. nedelji trudnoće
Treću nedelje trudnoće obeležava sam proces začeća i rani embrionalni razvoj.
Proces začeća i implantacije
Nakon ovulacije, oslobođena jajna ćelija se kreće kroz jajovod, gde može biti oplođena spermatozoidom. Spajanje jajne ćelije i spermatozoida formira zigot, prvu ćeliju budućeg embriona, sa jedinstvenim genetskim materijalom od oba roditelja. Fascinantan podatak je da ovaj genetski kod određuje sve fizičke i psihičke osobine vašeg budućeg deteta, uključujući boju očiju, visinu, telesnu konstituciju, temperament, ponašanje i itd.
Zigot se brzo deli i tako postaje blastocista, šupljina ispunjena tečnošću, koja se sastoji od unutrašnjeg sloja ćelija (embrioblast) i spoljašnjeg sloja ćelija (trofoblast). Blastocista dalje putuje kroz jajovod ka materici, što obično traje nekoliko dana. Kada blastocista stigne do materice, započinje proces njene implantacije – ugrađivanja u zadebljani unutrašnji zid materice (endometrijum). Implantacija se obično događa između 6. i 10. dana nakon začeća, odnosno u samoj završnici treće nedelje. Nakon uspešne implantacije, telo počinje da proizvodi hormon humani horionski gonadotropin (hCG), koji podržava trudnoću održavanjem i sprečava menstruaciju.
Rani embrionalni razvoj
Unutrašnji sloj ćelija blastociste će se razviti u embrion, dok će se spoljašnji sloj razviti u posteljicu (placentu) koja će obezbeđivati hranljive materije embrionu. Implantacija je ključna za dalji tok trudnoće, jer omogućava tek nastalom embrionu da se poveže sa majčinim krvotokom preko posteljice, obezbeđujući mu tako kiseonik i hranljive materije za dalji rast i razvoj. Interesantno je da je krajem treće nedelje embrion još uvek mikroskopski mali, ali procesi koji se u njemu odvijaju postavljaju osnovu za dalji razvoj organa i organskih sistema u narednim nedeljama.
Tvoje telo u 3. nedelji trudnoće
Ono što se dešava sa tvojim telom u ovoj nedelji, jesu zapravo rani simptomi trudnoće. Možda ne primećuješ značajne promene, kao što većina žena i ne primeti jer su prvi, fizički znaci trudnoće još uvek suptilni i u mnogome nalikuju simptomima predmenstrualnog sindroma. Bez obzira na to, tvoje telo je već uveliko počelo da se prilagođava trudnoći, a promene koje obeležavaju ovu nedelju su sledeće:
- Implantacijsko krvarenje: Blago tačkasto krvarenje koje se može javiti kada se blastocista usadi u zid materice. Ovo krvarenje je minimalno i često prođe neopaženo.
- Simptomi: Neke žene mogu primetiti blagu osetljivost grudi, pojačan umor, nelagodnost u donjem delu stomaka, nagon za češćim mokrenjem, preosetljivost na mirise i mučninu, ali mnoge neće imati nikakve simptome u ovoj fazi.
- Hormonske promene: Rastući nivo hormona hCG pokreće niz promena u organizmu, a pre svega omogućava dalje lučenje progesterona i estrogena, hormona koji podržavaju trudnoću i sprečavaju menstruaciju. Međutim, u ovoj ranoj fazi trudnoće, nivo hCG hormona je još uvek relativno nizak za detekciju standardnim testovima na trudnoću.
Saveti za 3. nedelju trudnoće
Ukoliko planiraš trudnoću ili sumnjaš da si trudna, pravo je vreme da uvedeš zdrave navike, ukoliko već to nisi učinila:
- Unos folne kiseline: Od ključne je važnosti za prevenciju defekata neuralne cevi kod bebe. Konsultuj se sa svojim lekarom oko doze jer se ona prilagođava u određenim stanjima i zavisno od toga da li je trudnoća višeplodna ili ne..
- Izbegavanje štetnih supstanci: Alkohol, nikotin, kofein i određeni lekovi mogu negativno uticati na rani razvoj embriona i doesti do komplikacija u ranoj trudnoći. Ako koristiš bilo kakve lekove, konsultuj se sa svojim lekarom.
- Zdrava ishrana i hidracija: Fokusiraj se na obroke bogate vitaminima, mineralima i proteinima koji će podržati tvoj organizam i razvoj bebe. Koliko je važan izbalansiran obrok, toliko je važan i unos tečnosti, vode pre svega.
- Umerena fizička aktivnost: Redovno vežbanje niskog do umerenog intenziteta, poput šetnje ili vežbi za trudnice, doprineće boljem zdravlju i pripremiće telo za trudnoću i porođaj.
- Odmor i kvalitetan san: Obezbediće ti preko potrebnu energiju i zato su neizostavno povezani sa uspešnim tokom trudnoće i zdravim fetalnim razvojem.