7. nedelja trudnoće
Ova nedelja je simbol rasta, razvoja i transformacije! Tvoja beba nastavlja da prolazi kroz neverovatne promene, a ti ćeš možda primetiti i neke nove simptome trudnoće. Iako te verovatno sve što sada osećaš prilično zamara, možda i iscrpljuje, tvoj trud i napor će uroditi plodom. Sve vreme tvoje telo vredno radi na formiranju organa tvoje buduće bebe i ovo te zaista čini superherojem u stvaranju novog života!
Tvoja beba u 7. nedelji trudnoće
Tvoja beba je veličine borovnice, dužine oko 1 cm! Ne daj se zavarati ovom malenošću jer je rast i razvoj u ovom trenutku ubrzan i vrlo složen. Beba i dalje više liči na neko vodeno stvorenje nego na ljudsko biće, jer je osim oformljene glavice ostatak tela i dalje u obliku repa. Ovaj rep nije ništa drugo nego produžetak trtične kosti koji će potpuno nestati u narednih nekoliko nedelja.
-
- Razvoj mozga i nervnog sistema
U ovom periodu glava bebe je disproporcionalno velika u odnosu na ostatak tela zato što je rast i razvoj bebe najviše usmeren na mozak koji će se krajem ove nedelje podeliti na dve polovine tj. hemisfere. Kojom brzinom se mozak razvija, govori nam ovaj impozantan podatak: od 7. do 28. nedelje, svakog minuta nastaće, verovali ili ne, novih 250000 nervnih ćelija!
Pored očiju i ušiju, i nos i usta dobijaju svoje konture. Čak i pupoljci zuba počinju da se formiraju. Zbog ubrzanog razvoja mozga počeće i unutrašnje uvo da se formira, što će omogućiti razvoj ravnoteže i sluha u narednim nedeljama.
-
- Razvoj srca i krvotoka
Srce koje je počelo da kuca u prethodnim nedeljama, sada ima uočljiv četvorokomorski sistem, i pumpa krv kroz osnovni vaskularni sistem bebe. Otkucaji bebinog srca se sada jasno mogu detektovati ultrazvukom, što je sigurno emocionalni trenutak za tebe i tvog partnera.
-
- Razvoj organa
Tokom ove nedelje formiraće se osnovni segmenti pluća, jetra će početi da proizvodi krvne ćelije, a delovi creva i gušterača će postati uočljivi. Svi organi grudne i trbušne duplje će polako početi da zauzimaju svoje definitivno mesto.
U ovoj nedelji počinju da se formiraju i polne žlezde tvoje bebe, međutim još uvek je prerano da se na ultrazvuku vidi da li čekaš dečaka ili devojčicu.
-
- Razvoj udova
Pupoljci za ruke i noge postaju sve izraženiji da bi u narednim nedeljama počeli da se izdužuju. Na kraju ove nedelje pojaviće se i sićušni zameci prstiju.
Tvoje telo u 7. nedelji trudnoće
Simptomi tvoje rane trudnoće su sve intenzivniji, osim ukoliko nisi neka od retkih srećnica koje prolete kroz prvo tromesečje sa blagom mučninom i ponekom vrtoglavicom.
Mučnine mogu postati češće i trajati i po ceo dan, uz neretko povraćanje. Često ih prati i pojačano lučenje pljuvačke, što će ti sigurno biti krajnje čudno. Ove nedelje ćeš pored češćeg mokrenja možda iskusiti i zatvor, jer nije neuobičajeno da se creva ulenje pod uticajem hormona. Možda ćeš se većinu dana provesti umorna, koliko god spavala jer tvoje telo ulaže ogroman metabolički napor da održi novi život. Neke košulje i haljine ćeš možda morati odložiti na neko vreme jer će ti grudi porasti za barem jedan broj. Da ne bude zabune, ovo te priroda sprema za dojenje. Promene na koži su takođe neminovna novina zahvaljujući neumoljivim hormonima. Uz malo sreće, dopašće ti blistav ten poznatiji bolje kao “trudnički sjaj”, a ako nemaš sreće zateći će te bubljice i akne. Kao da sve ovo već nije dosta, eto ti malo rolerkoster raspoloženja od radosti do anksioznosti. Ne zaboravi, sve je ovo normalno, i još važnije, proći će za nekoliko nedelja.
Saveti za 7. nedelju trudnoće
Tvoja beba je sada u jeku procesa organogeneze, što znači da se formiraju svi glavni organi. Ovo je kritičan period, pa je posebno važno da izbegavaš sve moguće štetne supstance, uključujući i lekove, koje bi mogle uticati na razvoj bebe. Jednako je važno da se u ovom trenutku kloniš gužve i velikih okupljanja da bi se rizik od razboljevanja sveo na minimum, jer neki uzročnici bolesti mogu ne samo naškoditi zdravlju bebe, već i okončati trudnoću.
U svoju ishranu uključi namirnice koje će ti olakašati mučnine, a izbegavaj začinjenu i masnu hranu. Pomoći će ti i uzimanje manjih, a češćih obroka, unos adekvatne količine tečnosti i uzimanje prenatalnih vitaminskih kompleksa. Pokušavaj da održavaš uravnoteženu ishranu uprkos svim promenama.
Slušaj svoje telo! Ne ustručavaj se da odmoriš kada si umorna, jer su ti odmor i san preko potrebni. Upražnjavaj fizičku aktivnost koliko god si u prilici, podići će ti raspoloženje sigurno. Ali, pre nego što započneš bilo koji program vežbanja, konsultuj se sa svojim lekarom.
Ukoliko imaš mačku za kućnog ljubimca, ne bi trebalo da čistiš posudu sa posipom. U izmetu mačaka je često prisutan parazit koji izaziva bolest toksoplazmozu. Infekcija toksoplazmom je kod odraslih blaga, nalik prehladi, a često prođe i neprimećeno. Međutim, vrlo je opasna za bebu jer može uzrokovati oštećenja mozga, očiju, psihomotornu i mentalnu retardaciju.
Krajnje je vreme da zakažeš svoj prvi ginekološki pregled. To je prilika da postaviš pitanja, razgovaraš o bilo kakvim zabrinutostima i da dobiješ savete i smernice za ono što te čeka narednih meseci. Lekar će ultrazvučno potvrditi trudnoću, tražiti rutinske laboratorijske analize, uputićete možda na neke prenatalne testove krvi i razgovaraćete o porodičnoj istoriji bolesti i eventualnim genetskim rizicima.
Sedma nedelja trudnoće je vreme velikih promena i uzbuđenja. Brini o sebi i trudi se da uživaš u svakom trenutku ovog jedinstvenog putovanja. Ako se osećaš preplavljeno, pokušaj da se opustiš uz omiljenu knjigu ili film. Možda je ovo vreme da počneš da beležiš svoje misli i osećanja, nešto kao trudnički dnevnik. To bi mogla biti lepa uspomena na ovaj dinamičan period tvog života.