fbpx
8 nedelja trudnoće

8. nedelja trudnoće

Autor: dr Pilar Svetlana
Ja sam dr Svetlana Pilar, specijalista pedijatrije. Osim iz oblasti pedijatrije, iza sebe imam i iskustvo rada iz oblasti opšte i urgentne medicine. Moja želja i cilj jesu da ponudim znanje svakome ko želi da nauči nešto više o porodičnom zdravlju i zdravom odrastanju.

Evo tebe na pragu završetka drugog meseca! Ovo je dinamičan period kada tvoja beba iz faze embriona prelazi u fazu fetusa, u kojoj ostaje sve do rođenja. Tvoje telo ne prestaje vredno da radi i možda se može po prvi put uočiti neki nagoveštaj da si u drugom stanju. Moguće je da ćeš primetiti da si se malko proširila u struku, ali ništa više od toga za sad. Znaj da je u redu biti uzbuđena i nervozna i da se većina budućih mama oseća baš ovako. Zato ću se potruditi da ti uz jedan pozitivan i ohrabrujući ton predstavim kraj prvog tromesečja, jer nikada nije loše ubaciti i malo humora u ovu tvoju predivnu priču.

Tvoja beba u 8. nedelji trudnoće

Tvoja beba je veličine zrna pasulja, oko 1.5-2 cm! I dalje zvuči sićušno, ali za ovih nekoliko nedelja desilo se pravo malo čudo: od jednostavne strukture do polako formiranog bića koje sve više dobija prepoznatljive ljudske crte.

  • Razvoj mozga i nervnog sistema

Glava i dalje dominira izgledom u odnosu na znatno manje telo, ali je rep mnogo manje primetan. Mozak i dalje ima prednost u razvoju u odnosu na ostale organe i nervne ćelije nastavljaju da se stvaraju i povezuju velikom brzinom stvarajući osnovne nervne puteve.

Lice tvoje bebe postaje izraženije i ona lagano dobija svoj lik! Oči iako još uvek zatvorene, dobijaju pigmentaciju, a kapci se polako razvijaju. Nos i gornja usna postaju vidljiviji, a malene ušne školjke počinju da se formiraju.

  • Razvoj srca i krvotoka

Srce tvoje bebe sada radi dvostruko brže nego tvoje, sa više od 150 otkucaja u minuti! Unutar srca formiraju se zalisci između pretkomora i komora. Sistem krvnih sudova postaje sve složeniji, omogućavajući veću efikasnost u isporuci hranljivih materija.

  • Razvoj organa

osma nedelja trudnoće

Unutrašnji organi su već dobrim delom formirani i nastavljaju da popravljaju svoju “infrastrukturu”. Jetra sada već uveliko proizvodi krvne ćelije, u plućima se razvijaju disajni putevi, a crevne vijuge zauzimaju svoje mesto definitivno mesto u trbušnoj duplji.

Pol tvoje bebe je već određen jer su se polne žlezde formirale! Međutim, spoljašnji polni organi se još razvijaju i zato se na ultrazvuku još ne vidi da li nosiš dečaka ili devojčicu.

  • Razvoj udova

Ručice i nožice sada dobijaju jasne oblike i polako se izdužuju, a sićušni prsti počinju da se izdvajaju iako su još blago spojeni tankom kožicom. Mišići i kosti takođe kreću da se formiraju, kao i pojedini slojevi kože, te će beba uskoro početi da pravi pokrete iako ih još nećeš osetiti.

Tvoje telo u 8. nedelji trudnoće

Tvoje telo se još uvek nije drastično promenilo, ali ti se sigurno ne osećaš isto kao pre. Hormoni su se “rasplesali” u punom sjaju i čuveni trio (hCG, progesteron i estrogen) dostiže svoje maksimalne vrednosti tokom osme i devete nedelje trudnoće. Ovaj hormonski cunami ne može proći bez posledica.

Mučnine, sa ili bez povraćanja, su sada normalna pojava. Čak ti i miris omiljenog jela može iznenada postati nepodnošljiv ili ti sama pomisao na određenu hranu može izazvati mučninu. Grudi su i dalje osetljive, ponekad deluju teže i napetije, i verovala ili ne, i bradavice i areole mogu potamneti. Na učestalo mokrenje si se verovatno već navikla, jer ne samo što povećan protok krvi opterećuje bubrege, već i tvoja materica raste i lagano počinje da pritiska bešiku. Umor je nešto što ne smeš zanemarivati jer je tvoje telo „fabrika“ koja radi u tri smene. Daj sebi oduška kada osetiš iscrpljenost. Promene raspoloženja od smeha do suza, iako su sasvim očekivana i normalna pojava, je nešto što nam verovatno najteže pada. Svest o tome, ali i razgovor s najbližima ti mogu pomoći da držiš stvar koliko-toliko pod kontrolom. Koža isto nije imuna na ove hormonske udare, i sa njom ti je kao na lutriji! Ili ćeš imati blistav ten, kakav do sad nisi imala, ili ćeš trpeti bubljice, akne i masnu kožu. Budi spremna na sve.

Zapamtite da je svaka trudnoća jedinstvena priča. Ako tvoje iskustvo ne liči na priču prijateljice ili sestre, to je sasvim u redu. Jedinstvena si, baš kao i tvoja beba.

Saveti za 8. nedelju trudnoće

Sve što smo već rekli za prethodnu nedelju, važi uveliko i dalje:

  • Uravnotežena ishrana: Praktikuj ishranu bogatu svežim voćem, povrćem, integralnim žitaricama i nemasnim proteinima (posno meso, jaja, riba). Ukoliko ti određeni mirisi hrane smetaju, pokušaj sa blagim ukusima i lakim obrocima. Česte, manje porcije mogu pomoći kod mučnine.
  • Hidracija: Unosi dovoljno vode kako bi sprečila dehidraciju, koja može pogoršati umor i mučninu. Ako ti obična voda nije privlačna, pokušajte s blagim ukusima poput limuna ili svežih listova nane.
  • Prenatalni vitamini i folna kiselina: Obavezni su jer su ključni su saveznici za zdrav rast i razvoj bebe. Ako si već počela da ih uzimaš, nastavi, a ako nisi sigurna u doziranje, konsultuj svog lekara.
  • Odmor i opuštanje: Odmori se kad god osetiš potrebu. Kratka dremka tokom dana može učiniti čuda za tvoje raspoloženje i energiju. Lagana šetnja, slušanje omiljene muzike ili topla kupka mogu biti odlični saveznici u borbi protiv stresa i nervoze.
  • Fizička aktivnost: Ako se osećaš dovoljno dobro, lagana joga, vežbe za trudnice ili kratke šetnje mogu pomoći u održavanju kondicije i raspoloženja.
  • Izbegavaj štetne navike, gužve i velika okupljanja: Alkohol, cigarete, droge i druge opasne supstance mogu ugroziti bebino zdravlje, čak i opstanak. Ograniči i kofein. Izbegavaj gužve i velike okupljanja jer i neke bezazlene bolesti mogu naškoditi bebi.
  • Nemoj prazniti posudu sa posipom: U izmetu mačaka je često prisutan parazit koji izaziva bolest toksoplazmozu. Infekcija toksoplazmom je kod odraslih blaga, a često prođe i neprimećeno. Međutim, vrlo je opasna za bebu jer može uzrokovati oštećenja mozga, očiju, psihomotornu i mentalnu retardaciju.
  • Potraži emocionalnu podršku: Podeli svoja osećanja sa partnerom, prijateljima ili drugim budućim mamama. Razgovor i razumevanje često oslobađaju napetosti. Ako te preplave emocije, seti se da je to deo procesa i da se ne dešava samo tebi.

Osma nedelja trudnoće predstavlja još jedan korak dalje u ovom nezaboravnom iskustvu. Iako je početak iscrpljujuć, to je znak da sve napreduje kako treba. Pokušaj ostati pozitivna, uživaj koliko god možeš i ne zaboravi da je trudnoća čudesna stvar i da samo žene mogu stvoriti život.