
9. nedelja trudnoće
Deveta nedelja označava ulazak u treći mesec trudnoće koji nosi nove, uzbudljive promene i još jedan važan korak u razvoju tvog budućeg mališana. Sve što se dešava sa tvojom bebom i tvojim telom jeste zapravo nadogradnja na prethodnu nedelju. Isto tako se i saveti nadovezuju na prethodne preporuke.
Tvoja beba u 9. nedelji trudnoće
Tvoja beba je veličine zrna grožđa, dugačka oko 2-2.5 cm i teška približno 2 g! Rast i razvoj su i dalje u petoj brzini!
Razvoj mozga i nervnog sistema
Bebina glava, iako i dalje relativno velika, počinje da se ispravlja i vrat da se nazire. Kičmeni stub poprima svoj prepoznatljiv oblik jer se repni deo u potpunosti izgubio.
Crte lica nastavljaju da se definišu. Oči su i dalje zatvorene, ali polako zauzimaju svoj položaj. Osim što se spolja uši sve jasnije oblikuju i unutrašnje uho počinje da se formira, iako će proći još barem mesec dana dok će tvoja beba moći da čuje. Nos i usne dobijaju finije obrise, dok se u vilici razvijaju pupoljci budućih mlečnih zuba.
Razvoj srca i krvotoka
Tokom ove nedelje bebino srce brzo raste i sad se jasno mogu uočiti četiri šupljine unutar njega. Međutim, njegove otkucaje ćeš moći čuti tek za nekih mesec i po dana. Nemoj se iznenaditi jer će te ovaj zvuk podsećati više na konjski galop, jer srce tvoje bebe kuce duplo brže od tvog srca!
Razvoj organa
Unutrašnji organi nastavljaju da se razvijaju i postavljaju temelje za kasniju funkciju.

U ovoj nedelji završava se i najkritičniji period organogeneze, ali to ne znači da treba da se opustiš u smislu nege i pažnje prema sebi. I dalje je izuzetno važno voditi računa o zdravim navikama, jer beba nastavlja da raste i razvija se velikom brzinom.
Posteljica je u ovom trenutku dovoljno razvijena i počinje da preuzima ulogu proizvodnje hormona koji obezbeđuju dalji bebin rast i razvoj.
Do kraja trudnoće posteljica će dostići impozantnu veličinu i imati prečnik oko 22-23cm, a debljinu oko 2-3cm.
Razvoj udova
Ruke i noge su se izdužile i sada se mogu savijati u laktovima i kolenima. Maleni prsti na šakama i stopalima se jasno izdvajaju, iako su i dalje vrlo kratki i nežni. Mišići i kosti (iako još meke) postaju dovoljno razvijeni da beba može da se kreće u stomaku, ali proći će još oko dva meseca dok budeš osetila njene akrobacije.
Tvoje telo u 9. nedelji trudnoće
Neke žene u devetoj nedelji počinju da primećuju da im se linija struka lagano menja, čak i ako se težina nije mnogo promenila. Možda će tvoj najudobniji par farmerica početi da „protestuje“ na kopčanju, pa razmisli o odeći koja je malo udobnija u predelu struka. Ne moraš još uvek kupovati trudničku garderobu ako to ne želiš, ali se potrudi da nosiš odeću koja ti ne steže stomak.
U ovoj nedelji mučnine su i dalje izražene i konstantne, i mogu uključivati mučninu na mirise, ukuse, pa čak i na pomisao na određenu hranu. Hormoni trudnoće usporavaju varenje pa može doći do pojave nadutosti i zatvora, ali i uzrokuju relaksaciju mišića jednjaka i želuca što stvara gorušicu. Isti ovi hormoni su krivci i za začepljenost i curenje nosa jer uzrokuju povećano stvaranje sluzi. Osim što su vidno veće, grudi su izrazito napete, čak i bolno osetljive. Ako dosad i nisi osećala umor, sada sigurno hoćeš. Većina trudnica će se osećati smlaćeno ulaskom u treći mesec jer je ovo period u kom posteljica intenzivno raste i funkcija joj se usložnjava. Glavobolje takođe nisu retka pojava kod trudnica, i zato se posavetuj sa svojim lekarom koji su lekovi i u kojoj dozi bezbedni u trudnoći. Učestalo mokrenje će možda početi da te budi noću, kožne promene od sjaja do očaja ćete možda zaobići, ali emotivni tobogan je najteže izbeći. Zapamti, to nisi ti, to su hormoni. I što je najvažnije, proći će.
Obrati pažnju na dve važne stvari:
1. Mokraćne infekcije su česta pojava u trudnoći. Ukoliko pored učestalog mokrenja osetiš nelagodu, pečenje i bol pri mokrenju, neprijatan miris mokraće, dobiješ temperaturu, javi se što pre lekaru jer se takva infekcija mora lečiti antibioticima.
2. Bolovi u stomaku ili donjem delu leđa, vaginalno krvarenje bilo kakve vrste ili intenziteta zahteha hitan odlazak lekaru.
Saveti za 9. nedelju trudnoće
Iako si sada u devetoj nedelji trudnoće, preporuke koje su se odnosile na osmu nedelju i dalje su aktuelne, pa ćemo ih ovde ukrastko ponoviti.
Obroci trebaju biti redovni, a ishrana uravnotežena. Ključ su češći, a manji i lagani obroci od nutritivno bogatih namirnica koje će ublažiti mučninu. Voda je i dalje tvoj najbolji saveznik. Ne zaboravi da uzimaš prenatalne vitamine. Kalcijum, gvožđe i vitamin D su sada tvojoj bebi najpotrebniji. Fizička aktivnost je uvek poželjna i učiniće da se osećaš bolje u svakom smislu. Međutim, kada osetiš potrebu za odmorom i relaksacijom, okej usporiti i reći „ne“ nekim dodatnim obavezama ili društvenim aktivnostima, naročito ako osećaš da ti to stvara pritisak. Emocionalna podrška je uvek dobrodošla. Podeljena briga je pola brige, a trudnoća je period kada ti podrška zaista može olakšati čitav proces.
Mnoge žene se pitaju da li su dozvoljeni seksualni odnosi u trudnoći. Ukoliko ti je lekar potvrdio da je trudnoća uredna i da nema drugih prepreka odnosima, opusti se i uživaj! Neke žene imaju manju, a neke veću seksualnu želju tokom trudnoće. Videćeš i sama kojoj grupi ti pripadaš.
Ovo je pravo vreme da porazgovaraš sa lekarom o neinvazivnom prenatalnom testiranju kojim se analizira genetski materijal bebe iz uzorka majčine krvi. Može se najranije uraditi od navršene desete nedelje trudnoće i služi za utvrđivanje pojedinih genetskih anomalija u ovom ranom periodu. Ovo testiranje takođe nudi mogućnost i utvrđivanja pola bebe.
Trudnoća je jedan uzbudljiv, ali i naporan put ka roditeljstvu, i zato ne zaboravi da uživaš u malim stvarima. Pozitivan stav i briga o sebi će ti olakšati i učiniti prijatnijim ovo neverovatno iskustvo.