fbpx
5 nedelja trudnoće

5. nedelja trudnoće

Autor: dr Pilar Svetlana
Ja sam dr Svetlana Pilar, specijalista pedijatrije. Osim iz oblasti pedijatrije, iza sebe imam i iskustvo rada iz oblasti opšte i urgentne medicine. Moja želja i cilj jesu da ponudim znanje svakome ko želi da nauči nešto više o porodičnom zdravlju i zdravom odrastanju.

Peta nedelja označava početak drugog meseca trudnoće. Zamisli, prvi mesec je već iza tebe! Tvoja beba počinje da raste sve intenzivnije, a navala hormona koja to prati će uzrokovati sve prepoznatljivije prve simptome trudnoće. Ovo će se nastaviti i u narednim nedeljama u nešto jačem intenzitetu, ali utešno je znati da će većina ovih simptoma utihnuti do kraja 12. nedelje, odnosno, završetkom prvog tromesečja. Počećeš da se osećaš mnogo bolje i imaćeš više energije.

Tvoja beba u 5. nedelji trudnoće

Tvoja beba je veličine zrna susama, između 2-3 mm! Proces formiranja organa tj. organogeneza se nastavlja punom parom i embrion prolazi kroz njene ključne faze. U ovom periodu formiraju se strukture koje će postati mozak i kičmena moždina, srce i ostali organi. Posteljica i pupčana vrpca preuzimaju ključnu ulogu u ishrani i snabdevanju kiseonikom bebe, stvarajući direktnu vezu sa krvotokom majke.

    • Formiranje neuralne cevi

Ovo je početak razvoja centralnog nervnog sistema. Neuralna cev se zatvara u ovoj nedelji i njen gornji deo će postati mozak, a donji deo će postati kičmena moždina. Folna kiselina igra ključnu ulogu u pravilnom razvoju ove strukture, pa je njena suplementacija i dalje od suštinskog značaja.

    • Razvoj srca i cirkulacije

Srce bebe počinje da se formira zajedno sa uspostavljanjem primitivnog cirkulatornog sistema. Ubrzo će početi da kuca, iako još nije u potpunosti razvijeno, i njegova funkcija u ovoj fazi razvoja je da podrži osnovni protok krvi kroz embrion.

    • Formiranje osnova organa

Počinju da se formiraju osnovne strukture koje će postati organi i organski sistemi bebe: pluća, jetra, bubrezi, organi za varenje. Razvijaju se i pupoljci za ruke i noge, koji će kasnije postati udovi.

Tvoje telo u 5. nedelji trudnoće

Mnoge žene počinju da osećaju prve simptome trudnoće počev od pete, šeste nedelje jer tada kreće veći udar hormona koji podržavaju trudnoću: humani horionski gonadotropin (hCG), progesteron i estrogen.

Uobičajeni i ne tako prijatni simptomi u petoj nedelji su:

    • Mučnina i povraćanje: Obično se javlja kasnije, ali kod nekih žena mučnina i povraćanje mogu postati izraženiji već sada zbog povećanih nivoa hCG hormona. Iako se naziva „jutarnja“, trudnička mučnina može trajati tokom celog dana.

    • Promene u apetitu: Možeš osetiti pojačan apetit, ili odbojnost prema određenim mirisima ili ukusima.

    • Umor i iscrpljenost: Hormonske promene, a naročito povećanje nivoa progesterona, su glavni krivci za nedostatak energije. Tvoj organizam koristi svu svoju snagu za rast i razvoj bebe i ovo je njegov prirodan mehanizam da ti signalizira potrebu za odmorom.

    • Povećana osetljivost grudi: Grudi mogu postati natečene, osetljive, čak i bolne na dodir zbog povećanih nivoa estrogena, progesterona i prolaktina koji uzrokuju povećan protok krvi i zadržavanje tečnosti u grudima.

    • Učestalo mokrenje: Povećan nivo hCG hormona povećava protok krvi kroz bubrege, zbog čega ćeš verovatno češće posećivati toalet.

    • Emocionalna nestabilnost: Fluktuacije navedenih hormona mogu dovesti do čestih promena raspoloženja i razdražljivosti. Slobodno svalite krivicu na trudnoću zbog ovoga jer nauka stoji iza vas.

Neke od ovih tegoba će vas zateći, neke neće ili u manjoj meri. Koliko žena, toliko ćudi! Možda budete i neka od onih srećnica koje proći prvo tromosečje bez da ga takoreći osete.

Saveti za 5. nedelju trudnoće

trudnoća u 5 nedelji

U periodu kada se dešava organogeneza je posebno važno fokusirati se na zdrave životne navike jer neke supstance, pa i lekovi mogu ugroziti rast i razvoj embriona. Većinu toga smo već pomenuli u prethodnim nedeljama, ali evo još jednog podsetnika:

    • Zdrava ishrana i adekvatan unos tečnosti: Fokusiraj se na zdravu ishranu bogatu voćem, povrćem, integralnim žitaricama. Poželjno je svaki dan konzumirati meso i ribu jednom nedeljno, pri čemu se mesni obrok može zameniti jajima. Izbegavaj sirovo meso, nepasterizovane mlečne proizvode i ribu sa visokim sadržajem žive, poput sabljarke i tune. Pij dovoljno vode kako bi ostala hidrirana i pomogla svom organizmu da podnese povećane metaboličke zahteve.

    • Nastavak sa unosom folne kiseline i prenatalnih vitamina: Folna kiselina smanjuje rizik od defekata neuralne cevi, a prenatalni vitaminski kompleksi će obezbediti dovoljne količine gvožđa, vitamina D i kalcijuma. O dozama se konsultuj sa svojim lekarom.

    • Izbegavanje štetnih supstanci: Potpuno izbegavaj alkohol, duvan i droge, jer ove supstance mogu ozbiljno ugroziti rast i razvoj embriona. Količine kofeina ograniči, ne konzumiraj više od 1-2 manje kafe dnevno. Ako koristiš bilo kakve lekove, konsultuj se sa svojim lekarom.

    • Umerena fizička aktivnost i odmor: Šetnja, vežbe i joga za trudnice mogu pomoći u smanjenju stresa i održavanju kondicije. Pre započinjanja nove rutine, konsultuj se sa lekarom. Odmaraj se kada osećaš umor i uvek prati šta ti telo signalizira.

    • Zakaži prvi prenatalni pregled i prati simptome: Ukoliko ti je kućni test potvrdio trudnoću, obrati pažnju na sve neobične simptome, poput jakog bola, obilnog krvarenja ili groznice, i odmah se javi lekaru. Takođe, sada je pravo vreme da zakažeš svoj prvi pregled kod ginekologa radi potvrde trudnoće i dobijanja smernica za ono što te dalje čeka.