4. nedelja trudnoće
Čestitam! Stigla si do četvrte nedelje trudnoće! To je trenutak kada trudnoća postaje zvanično uspostavljena, iako ti još verovatno ne znaš da si u drugom stanju. Spolja možda još uvek nema vidljivih znakova trudnoće, ali složeni biološki procesi omogućavaju embrionu unutar tvog tela da intenzivno raste i razvija se.
Tvoja beba u 4. nedelji trudnoće
Tvoja beba je veličine makovog zrna, dužine otprilike 1 mm! Iako je golim okom još jedva vidljiva, započeo je jedan od možda najfascinantnijih procesa u trudnoći, a to je stvaranje organa ili organogeneza. U četvrtoj nedelji trudnoće u embrionu se uočavaju tri strukture, tj. tri sloja ćelija koje će kasnije postati organi tvoje bebe:
1. Ektoderm: Spoljašnji sloj iz kojeg će se formirati koža, kosa, nokti, zubi, nervni sistem i oči.
2. Mezoderm: Srednji sloj iz kojeg će se formirati srce, krvni sudovi, kosti, mišići i reproduktivni organi.
3. Endoderm: Unutrašnji sloj iz kojeg će se formirati pluća, jetra, slezina, pankreas i organi za varenje i štitasta žlezda.
Ovaj period je izuzetno važan za formiranje neuralne cevi, strukture koja će se kasnije razviti u mozak i kičmenu moždinu. Iz ovog razloga bitno je obezbediti adekvatan unos folne kiseline u ovom periodu jer to može značajno smanjiti rizik od defekata neuralne cevi kao što je spina bifida. Zato se preporučuje da se suplementacija folnom kiselinom započne pre nastanka trudnoće tj. još kad se trudnoća planira.
Paralelno sa organogenezom počinje i razvoj posteljice (placente) i pupčane vrpce, organa koji će obezbeđivati hranljive materije i kiseonik bebi tokom trudnoće. Beba je preko pupčane vrpce povezana sa posteljicom kroz koju se uspostavlja direktna veza sa krvotokom majke. Beba i majka na ovaj način imaju neraskidivu vezu sve do samog porođaja.
Tvoje telo u 4. nedelji trudnoće
Iako je tvoja beba još uvek vrlo, vrlo mala, tvoje telo se ubrzano prilagođava kako bi podržalo trudnoću. Promene koje se mogu primetiti su slične onima u trećoj nedelji, samo su nešto izraženije, ali i dalje većina žene neće još posumnjati na trudnoću jer je ovo nedelja kada se očekuje menstruacija! Rani simptomi trudnoće koje možeš osetiti u ovoj nedelji su:
-
- Osetljivost grudi: Grudi mogu postati otečene, osetljive ili teže nego obično zbog povećanja nivoa estrogena i progesterona.
-
- Grčevi u donjem delu stomaka: Ovi grčevi se opisuju kratkotrajni, srednje jaki bolovi u donjem delu stomaka, a posledica su završetka procesa usađivanja ploda u zid materice. Mogu i ne moraju biti praćeni blagim tačkastim krvarenjem.
-
- Učestalo mokrenje: Hormonske promene i povećan protok krvi kroz bubrege mogu izazvati češću potrebu za mokrenjem.
-
- Mučnina i vrtoglavica: Neke žene počinju da osećaju mučninu krajem četvrte nedelje, mada je ona češća u narednim nedeljama. Može biti praćena vrtoglavicom i povraćanjem i nije samo jutarnja, nasuprot uvreženom mišljenju, već se može javiti u bilo koje doba dana.
-
- Preosetljivost na mirise: Za trudnoću je karakteristična pojava da su neprijatni mirisi sada još neprijatniji ili mirisi koji su do tad bili prijatni postaju odbojni. Još jedan razlog da vam pripadne muka!
-
- Umor i pospanost: Organizam sada koristi više energije kako bi podržao rast embriona što često dovodi do osećaja umora i pospanosti.
-
- Promene raspoloženja i razdražljivost: Izražene fluktuacije hormona koje su neizostavne u svakoj trudnoći su glavni krivci za ove ne baš prijatne simptome.
-
- Hormonske promene: Nivo hormona hCG (humani horionski gonadotropin) ubrzano raste i utiče takođe i na rast estrogena i progesterona. Krajem četvrte nedelje, ove povećane vrednosti hCG-a mogu detektovati neki osetljiviji testovi za trudnoću iz urina.
Važno je napomenuti da svaka žena doživljava trudnoću na svoj način, pri čemu neki od ovih simptoma mogu biti prisutni, dok drugi mogu izostati.
Saveti za 4. nedelju trudnoće
Ukoliko si planirala trudnoću i sumnjaš da si u drugom stanju, uživaj u ovom posebnom periodu i budi strpljiva dok ne budeš bila sasvim sigurna da ti se želja ostvarila. Saznaj što više o trudnoći kako bi se pripremila za ono što te očekuje u budućim mesecima.
Nastavi sa praktikovanjem zdravih navika ili počni da ih usvajaš jer tvoje telo ima nove potrebe da bi održalo novi život koji raste u tebi. Osim što će zdrave navike pružiti tvojoj bebi najbolji mogući podatak, uticaće i na to da se ti bolje osećaš:
-
- Unos folne kiseline: Od ključne je važnosti za prevenciju defekata neuralne cevi kod bebe. Konsultuj se sa svojim lekarom oko doze jer se ona prilagođava u određenim stanjima i zavisno od toga da li je trudnoća višeplodna ili ne..
-
- Izbegavanje štetnih supstanci: Alkohol, nikotin, kofein i određeni lekovi mogu negativno uticati na rani razvoj embriona i doesti do komplikacija u ranoj trudnoći. Ako koristiš bilo kakve lekove, konsultuj se sa svojim lekarom.
-
- Zdrava ishrana i hidracija: Fokusiraj se na obroke bogate vitaminima, mineralima i proteinima koji će podržati tvoj organizam i razvoj bebe. Koliko je važan izbalansiran obrok, toliko je važan i unos tečnosti, vode pre svega.
-
- Umerena fizička aktivnost: Redovno vežbanje niskog do umerenog intenziteta, poput šetnje ili vežbi za trudnice, doprineće boljem zdravlju i pripremiće telo za trudnoću i porođaj.
-
- Odmor i kvalitetan san: Obezbediće ti preko potrebnu energiju i zato su neizostavno povezani sa uspešnim tokom trudnoće i zdravim fetalnim razvojem.
-
- Smanjenje stresa: Izbegavanje prevelikog stresa uz tehnike opuštanja, kao što su meditacija ili joga, mogu pomoći u održavanju emocionalne stabilnosti tokom ovog intenzivnog perioda.
-
- Konsultacija sa zdravstvenim radnikom: Raspitaj se u svom mestu o lekarima kod kojih bi želela da vodiš svoju trudnoću. Razmisli kada bi mogla da zakažeš svoj prvi prenatalni pregled, kako bi obezbedila najbolju negu za svoju sebe i svoju bebu.