11. nedelja trudnoće

11. nedelja trudnoće

Autor: dr Pilar Svetlana
Ja sam dr Svetlana Pilar, specijalista pedijatrije. Osim iz oblasti pedijatrije, iza sebe imam i iskustvo rada iz oblasti opšte i urgentne medicine. Moja želja i cilj jesu da ponudim znanje svakome ko želi da nauči nešto više o porodičnom zdravlju i zdravom odrastanju.

Put ka majčinstvu se nastavlja. Polako se približavaš kraju prvog tromesečja, a tvoje telo i tvoja beba se nalaze u intenzivnoj fazi razvoja i prilagođavanja.

Tvoja beba u 11. nedelji trudnoće

Tvoja beba je veličine smokve, dugačka oko 4-5 cm i teška približno 7 g! Kako u prethodnoj, tako i u jedanaestoj nedelji trudnoće, nastavlja se akcenat na rastu i razvoju nervnog sistema i ekstremiteta, uz manje promene i na ostalim organima.

 

jedanaesta nedelja trudnoće

 

Razvoj mozga i nervnog sistema

Bebina glava, koja čini oko polovinu veličine njenog tela, postepeno počinje da se usklađuje s njegovim proporcijama, jer se vrat i kičmeni stub izdužuju, a bebino telo polako ispravlja. Bebin mozak se podelio na dve polovine tj. hemisfere, levu i desnu, dok režnjevi mozga počinju polako da se naziru.

Bebino lice takođe menja svoj oblik. Oči su zauzele svoj definitivni položaj, uši se približavaju mestu gde će konačno ostati, a nosni hodnici su se otvorili. I zamisli, tvoja beba je počela još i da otvara i zatvara svoja usta!

Razvoj udova

Prsti na rukama i nogama, koji su se prethodnih nedelja polako odvajali, sada su potpuno odvojeni i imaju jasne oblike, a mogu se primetiti i začeci sitnih noktiju.

Bebino telo se polako ispravlja i ne deluje više toliko zakrivljeno. Iako još uvek ne osećate bebine pokrete, ona se u amnionskoj tečnosti kreće, isteže i „vežba“ mišiće, pripremajući se za život izvan materice.

Razvoj ostalih organa

Kako se priblažavaš kraju prvog tromesečja, organi će zauzeti svoje definitivno mesto u grudnoj i trbušnoj duplji. Jetra proizvodi krvne ćelije, bubrezi proizvode urin, a pankreas proizvodi insulin. Spoljašnji polni organi takođe počinju da se razvijaju ove nedelje, iako će se pol tvoje bebe ultrazvučno moći potvrditi tek za nekoliko nedelja. Ukoliko nosiš devojčicu, u ovoj nedelji se razvijaju i jajnici.

Tvoje telo u 11. nedelji trudnoće

Figura i kilaža ti možda još nisu baš usaglašene. Iako još nisi značajnije dobila u kilaži, vrlo je moguće da ćeš primetiti malo izbočenje stomaka. Možda još nećeš biti sigurna da li je to beba ili nadutost, kako god, trudnoća je sasvim sigurno razlog što sve teže zakopčavaš svoje stare pantalone!

Kod većine žena, jutarnja mučnina počinje sad već polako da se smiruje. Međutim, želja za određenom hranom kao i gađenje prema drugoj mogu da te prate do kraja trudnoće. Ceo spektar tegoba organa za varenje poput nadutosti, gorušice, zatvora mogu ponovo doći do izražaja. Umor koji te je do sada verno pratio, počeće polako da jenjava i uskoro, ulaskom u drugo tromesečje, osetićeš preko potreban nalet energije. Glavobolje su česte u prvom tromesečju jer su im i uzroci mnogobrojni (hormoni, stres, nesanica, dehidracija, začepljenost nosa, alergije). Zanimljivo je da trudnoća može biti okidač za pojavu migrena ili onima koji redovno pate od istih u trudnoći mogu biti pošteđeni. Pojačan, beličast vaginalni sekret može postati redovna pojava i nije za brigu sve dok ne promeni boju i dobije neprijatan miris. Bolne i otečene grudi pored brojnih drugih smetnji mogu i te kako uticati na tvoje promenljivo raspoloženje.

Saveti za 11. nedelju trudnoće

Usvajanje zdravih životnih navika koje smo do sada pominjali je možda najvažnija stvar u trudnoći jer će ti pomoći da se osećaš bolje i pružiće tvojoj bebi najbolji mogući početak.

Podsetiću te na važnost unosa dovoljne količine kalcijuma hranom i pored redovnog unosa prenatalnih suplemenata, jer je on potreban za izgradnju bebinih mišića, kostiju, zuba i nerava. Mleko, mlečni proizvodi i riba su odlični izvori ovog minerala. Ukoliko ga ne budeš unosila u dovoljnoj meri, beba će ga crpeti iz tvojih kostiju.

Sad je dobro vreme da počneš beležiti svoj nedeljni dobitak u kilaži, koja će uskoro početi sve brže da raste, naravno bez preteranog opterećivanja oko iste. Do sada si uvećala svoju telesnu masu za nekih 1-2 kg, ili možda još nisi dobila dodatne kilograme. Od sada pa na dalje, neki prosečan dobitak u telesnoj masi je oko 200-400 g nedeljno, ali i više ako se nose blizanci.

U ovom trenutku preporučljivo je i povesti više računa o koži, ukoliko već nisi. Koža može biti nešto suvlja u trudnoći, što naročito može pogodovati nastanku strija. Zato na vreme obezbedi sebi adekvatnu negu da bi maksimalno smanjila rizik od njihovog nastanka.

Ne zaboravi redovno da pereš ruke da bi se zaštitila od uobičajenih viroza. Tvoj imuni sistem sada takoreći slabije radi jer je tvoj organizam dodatno opterećen, s obzirom da svim snagama nastoji da održi i iznese trudnoću.

Samo hrabro dalje jer sa svakim novim danom, sve si bliže trenutku kada ćeš držati svoju bebu u naručju.